Početna strana > Prenosimo > Nova politika za novo vreme
Prenosimo

Nova politika za novo vreme

PDF Štampa El. pošta
Boris Tadić   
ponedeljak, 20. oktobar 2008.

 

Predsednik Republike Boris Tadić izjavio je da Srbija, na kraju prve decenije 21. veka, nema pravo na jadikovke, već mora da se ponaša pragmatično u atmosferi novih globalnih bezbednosnih i ekonomskih odnosa. 

U novonastalim okolnostima, kako je istakao Tadić, Srbija svoje interese mora da brani novim sredstvima i političkom inventivnošću.

"Ako Srbija pronađe odgovore na iskušenja Sveta, Evrope i vlastita iskušenja, 21. vek može izgledati sasvim drugačije za našu zemlju i ljude nego 20. vek u kome smo imali milionske žrtve, i u kome nismo izbegli nijedan od globalnih sukoba", rekao je Tadić u predavanju studentima "Megatrend" univerziteta, na temu "Srbija, Evropa, svet".

Prema njegovim rečima, u ovom trenutku niko ne može da predvidi kako će izgledati svet u drugoj deceniji 21. veka, i zato finansijska kriza koja je zahvatila svet "poziva na odgovornost i ozbiljnost više nego bilo kad u našim životima".

"Ovo je trenutak kada moramo da analiziramo zbivanja, da sagledamo uzroke i posledice. Ako to ne uradimo, bićemo vođeni stihijom, a nećemo upravljati našim sudbinama i našom zemljom", rekao je predsednik Srbije.

Svetu neophodne promene

Tadić je rekao da se u osnovi problema koji Srbija ima sa Kosovom i Metohijom nalaze isti uzroci koji su doveli do kraha svetskog finansijskog poretka - a to je postojanje uverenja u delu međunarodne zajednice da svet može funkcionisati bez ikakvih regulacija.
"Svet na početku 21. veka počeo je da poima da se budućnost sadrži u ukidanju svake regulacije, da deregulacija treba da bude karakteristika ekstrahovana iz doktrine slobodnog tržišta neoliberalnog koncepta u svet ekonomije i finansija", rekao je Tadić, i istakao da je svetu potrebna nova politička, bezbednosna i ekonomska politika kako bi prevazišao sadašnje probleme.
"Svet je bio zanesen idejom neoliberalizma. Postojale su deregulacije na svakom nivou, pa i u UN. Taj olaki život u deregulaciji psihološki gledano jeste život u osećanju da ne postoji granica nad nama, da ne postoji okvir i sistem pravila kojem se moramo pokoriti", rekao je Tadić.
Pošto je takvo poimanje međunarodnih finansija i politike doživelo krah, prema Tadićevim rečima, ni svet, ni Srbija, ne mogu više da se služe političkim instrumentarijom korišćenim u 19. i 20. veku.

"Rešenje je u novom poretku stvari, da krizu iskoristimo za odabiranje instrumentarija koji nas vodi u sigurniju budućnost, koji nas možda vodi u jednu novu ideologiju", kazao je Tadić.
"Nadam se da ovaj finansijski slom neće biti tako destruktivan po ekonomiju, ali opasnost se iz sfere finansija kao cunami kreće ka svetskoj ekonomiji, a tako i prema ukupnom sistemu vrednosti civilizacije i modernog sveta. Zato je trenutak da zastanemo i zapitamo se šta nam se dešava, šta nam se desilo i šta nam je činiti", poručio je Tadić.

Zauzdati javnu potrošnju 

Predsednik Tadić je ocenio da Srbija može da prevaziđe posledice globalne finansijske krize ukoliko bude dobila stabilizujući budžet za 2009. godinu kojim neće biti povećana javna potrošnja.
"Pitanje budžeta je centralno pitanje u narednih nekoliko meseci. Ako naš budžet bude tako koncipiran izdržaćemo posledice svetske finansijske krize", rekao je Tadić, ističući da bi posledica takvog rešenja moglo biti odlaganje ostvarivanja nekih predizbornih obećanja datih građanima.
U traganju za rešenjima na sadašnje i buduće izazove Srbija, kako je naglasio predsednik, ne sme odustati od evropskih integracija, jer one nemaju alternativu.
"Od nas zavisi da li nam se crno piše. Baš u ovakvoj svetskoj finansijskoj krizi i u pretećoj recesiji se možda nalazi šansa za ubrzani razvoj Srbije, možda ne na način koji smo predviđali do danas, ali na način koji moramo da osmislimo u godinama koje dolaze", rekao je Tadić.

RTS 20.10.2008

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner